čtvrtek 26. března 2015

St Patrick´s Day

Den svatého Patrika, patrona Irska, se každoročně slaví 17. března. Ačkoli se jedná o irský státní svátek, slaví se v mnoha zemích po celém světě. Největší oblibu má v USA, Kanadě a Austrálii, kde žije mnoho lidí irského původu. Lidé po celém světě ho slaví především hudbou, tancem a popíjením tmavého piva (tady Guinness). Svatý Patrik byl pastýř, který přinesl do Irska křesťanství. Jeho znakem je zelený trojlístek, který lidé v tento den nosí namalovaný na obličeji nebo si jím zdobí oblečení. Všeobecně je pro svatého Patrika i Irsko typická zelená barva, což se v St Patrick´s Day projevuje především nošením čehokoliv zeleného.




Ani Perthu se tento svátek nevyhnul. Například v městské části Leedervill byl obrovský průvod a zábava - malování po obličeji, kouzelníci, obří bublifuky,... My se o tom dozvěděli bohužel až po konání akce. Tak jsme si to oslavili v práci a doma po svým.




neděle 15. března 2015

Sculptures

Každý rok se v Perthu na pláži Cottesloe koná výstava soch z celého světa, která trvá přibližně 17 dní. Letos je to již po jedenácté. Poprvé se tato výstava konala v Sydney na Bondi beach v roce 1997. S nápadem přišel David Handley, který chtěl zpřístupnit umění širšímu okolí. Na pláži Indického oceánu najdete kolem 70 soch (23 umělců z 9 zemí). Každý rok zakoupí Cottesloe jednu z vystavovaných soch.

Letos se na výstavě objevil i kousek z Česka - Miminka Babies Davida Černého.


Jiné zajímavé kousky:







sobota 7. března 2015

Australská kuchyně

Základy australské kuchyně vychází z kuchyně anglické, kterou s sebou dovezli kolonizátoři při osidlování země. V současné době je velmi pestrá díky přistěhovalcům převážně ze středomoří a celé Asie, kteří zde zakládají své restaurace.

Na australském jídelníčku naleznete nejčastěji jehněčí, hovězí, ryby a plody moře. Skoro žádná domácnost se neobejde bez alespoň malého grilu. Barbecue je v Austrálii velice populární a najdete ho volně přístupné skoro v každém parku a na skoro každé pláži.



A co klokaní maso? Nekonzumuje se tu v takovém množství, jak by každý očekával. Avšak steaky a klokaní klobásky najdete skoro v každém větším obchodě. Maso má samo o sobě vysoký obsah železa a bílkovin a velmi nízký obsah tuku. Chutí je prý blízké zvěřině (ochutnala jsem jen takový kousíček, že chuť nedokážu ani posoudit :-)).



Velmi oblíbené jsou zde Fish&Chips s aioli (majonéza s česnekem), kalamáry a hovězí koláče/pirožky (pie).


Fish&Chips

Hovězí pie

Já si oblíbila arancini - plněné rýžové koule obalené strouhankou. Existuje řada receptů, jak arancini připravit, ale základem je vždy rýže a nějaké koření. Někde přidávají mozzarelu, někde rajčatový protlak nebo třeba hrášek...možností je nespočet.


Arancini

Zapomenout bych rozhodně neměla ani na sandwiche. Nejoblíbenější je steak sandwich nebo B.L.T (bacon, lettuce, tomato - slanina, ledový salát a rajče).

B.L.T.

No a samozřejmě nesmím opomenout zmínit oblíbený Vegemite. Jedná se o tmavě hnědou slanou pastu, která se vyrábí ze zbytku extraktu pivních kvasnic smíchaných se zeleninovým extraktem a kořením. Prostě něco jako bujón na toastu. Doporučuji podmáznout máslem a pasty použít opravdu jen trošičku.