středa 8. listopadu 2017

Co vyřídit po návratu

Když se člověk vrátí zpátky po delší době ze zahraničí čekají ho minimálně dvě povinnosti: přihlásit se zpátky na pojišťovnu (pokud byl vycestovaný déle jak 6 měsíců - čti zde) a nahlásit se na pracovní úřad.

Na zdravotní pojišťovnu by se mělo zajít co nejdříve, protože povinnost platit pojistné vzniká dnem návratu z ciziny. Jediné co potřebujete je doklad o uzavřeném zdravotním pojištění v cizině a jeho délce. Mně například stačil doklad od agentury (Alfa Agency), který byl na hlavičkovém papíře australské pojišťovny s mým jménem a délkou pojištění.

Další povinností, pokud si nechcete platit zdravotní pojištění sami, je pracovní úřad. Zde také doporučuju, čím dříve, tím lépe. Všeobecně se však doporučuje do tří dnů. Stačí tam zajít, vyplnit žádost a oni vám dají termín první informační schůzky. Takže se nelekejte, že hned po návratu musíte utíkat do práce.

Myslete si také na to, že stále máte nárok na vrácení daní za odpracovanou část roku. Takže se přihlaště na ato.gov.au, jak jste zvyklí. Nelekejte se, pokud už vám nefunguje australské číslo (po půl roce bez dobití kreditu se simka zablokuje). Stačí, když si vytvoříte nový log in. Zadejte jinou emailovou adresu, než kterou jste použili při svém prvním přihlašování. Přijde vám na tento email kontrolní kód. Zadáte ho, vytvoříte si heslo a tradá. Sice se vás systém bude ptát, zda máte australské číslo, ale vy si můžete vybrat místo toho variantu se třema kontrolníma otázkama, které si sami zvolíte. Pak už jen stačí propojit váš nový účet s tím původním. A to uděláte tak, že zadáte Gross Amount ze svého Payment Summary za poslední dva roky a zadáte číslo svého bankovního účtu. Možná to teď zní složitě, ale jakmile budete v tom systému, všechno se vám krok po kroku ukáže. A ještě malá poznámka, nezapomeňte si snížit základ daně o povolených 300 AUD bez nutnosti dokládání jakýchkoliv účtenek a zažádejte si o navrácení daní za nevyužité Medicare. Pokud si nebudete vědět rady, za menší poplatek vám ráda pomůžu.:-)

A poslední, neméně důležitá věc, vrácení australského důchodu (tzv. superannuation). Zaměstnavatel má ze zákona povinnost vám platit důchod, ale jelikož opouštíte trvale zemi a důchod v Austrálii pobírat nebudete, můžete si zažádat o jeho předčasné vyplacení. Jak to udělat záleží na částce, kterou máte na superannuation účtě. Pokud je to do 5000 AUD, postup je velmi jednoduchý. Stačí vyplnit formulář zde. Pokud máte splněny základní podmínky jako je vypršení/zrušení víz a trvalé opuštění země (Austrálie), měly by vám peníze přistat na účtě tak během dvou týdnů (oficiálně si však vyhrazují minimálně 4 týdny). Nutno podotknout, že se vám vrátí 65% z celkové částky (35% je daň za přečasný výběr). 

Pokud máte ovšem částku nad 5000 AUD, zde je postup trošku složitější. Musíte si už v Austrálii zajít třeba do knihovny nebo na policii, aby vám úředně ověřili cestovní dokument (pas). Bez tohoto kroku si nejsem jistá, jak by se z Česka řešilo. A pak už záleží na společnosti, u které máte superannuation zřízeno. Já musela např. vyplnit tento formulář pro HostPlus a zaslat ho poštou spolu s úředně ověřenou kopií mého cestovního dokladu a dokumentem stvrzující můj australský bankovní účet (stačí vytisknout stránku z webu, kde je viditelné jméno banky a její logo, vaše jméno a číslo účtu). Poté stačí vyplnit online formulář Certification of Immigration Status - 1194 form (zde).  A máte hotovo. Pokud vám víza ještě nevypršely nebo nebyly zrušeny, můžete si zdarma zažádat o jejich zrušení. Samotná cetifikace vašeho imigračního statusu pak stojí 55 AUD, tak se ujistěte, že je máte na účtě k dispozici.

A tohle je ode mně asi vše. Vokurka ve světe asi na chvíli docestovala. Každopádně všem děkuji za přízeň a podporu po celých dva a půl roku. Byl to nezapomenutelný zážitek a bylo mi ctí ho s vámi sdílet. A teď už si honem zajděte do nejbližší kanceláře, zjistěte si možnosti a vyražte do světa!!!!


Loučí se vaše Vokurka ve světě (teď už v Brně:-))



úterý 7. listopadu 2017

Návrat do Česka

Když se vrátí člověk po delší domě domů, může ho čekat šok. Svět se totiž nezastavil a funguje i bez vás. Všechno se mění a vyvíjí. Pro mě se stalo Brno novým městem - tolik nových hospod, restaurací, obchodů. Rozjela se tu hodně zdravá výživa, dostupnost alternativních potravin, sport... Kamarádi už jsou teď taky v životě jinde než skoro před třemi roky. A hlavně, člověk tu bere život hrozně vážně. Vrátila jsem se z dvou a půl roku dlouhých prázdnin, kde začátky sice byly krušné a namáhavé, ale všechno to úsilí se vyplatilo. Jsem úplně jiným člověkem. Víc si věřím, nic mi nepřijde nemožné, nestydím se mluvit cizím jazykem, naopak cítím, že se chci učit jazyk další. A jak jednou člověk začne cestovat a žít v cizině, už se toho pravděpodobně nikdy nevzdá a pořád ho to bude někam táhnout. To je i můj případ. Už jsem asi 5 měsíců doma a pořád se nemůžu dokopat najít si práci, protože si ani nejsem jistá, jestli chci v Česku vůbec zůstat. A taky se popravdě bojím toho, že zapadnu do těch starých nudných kolejí. Změnilo se mi cestováním i hodně myšlení. Dříve jsem žila jen minulostí nebo pořád přemýšlela nad budoucností a dělala si pořád nějaké plány. A když mi nevyšly, vždycky mě to dostalo. Teď je mi jedno co bylo včera a ještě víc jedno, co bude zítra. Já žiju tady a teď. Užívám si každý den, i když třeba jen odpočinkem. Nikdy bych nevěřila, že se mi tohle může někdy stát. A je to neuvěřitelná svoboda.

Hodně lidí se mě ptá, jestli se mi stýská po Austrálii. Ano, stýská. Je to úplně jiný život, životní styl, životní smýšlení. Těžko popsatelné. To musí člověk prostě zažít. A proto všem doporučuju hned vycestovat a ten pocit zažít. Ale předem varuju, že se vám pravděpodobně bude hodně těžko vracet. A před tímhle mě nikdo nevaroval.:-( :-)