Přístavní městečko Fremantle má spoustu co nabídnout. Tentokrát jsem okusila na vlastní kůži, jaké to je být v ponorce (která byla naštěstí na souši; a i tak to pro mě klaustrofobika nebylo nic příjemného).
Prohlídce nejprve předcházel krátký průřez historií a základní údaje o ponorce jako takové:
- trup je dvouplášťový; pokud se potřebuje ponorka potopit, meziprostor je zaplaví vodou
- délka 90 m, šířka 9 m, výkon 4500 koní, 6 torpédových komor (musel se dbát velký pozor na to, aby dvířka komory byly řádně zavřeny, jinak se mohla ponorka zaplavit)
torpédová komora v pozadí (2 oranžové roury) |
Posádka se obvykle skládala ze 7 důstojníků a 55 námořníků, kteří spolu trávili 6 týdnů pod vodou. K dispozici bylo pouze cca 21 postelí, které si mezi sebou museli prostřídat. Ložnice byly normálně průchozí. Žádné skříně ani poličky. Námořník musel mít pouze jedno a to samé oblečení na celou dobu. Někteří si chytře vzali sváteční rifle a čisté triko, které měli složené pod matrací pro případ, že se půjde v přístavu někam za zábavou.
vždy tři postele nad sebou |
Každý měl nárok na cca jednu PET láhev vody na den na hygienu. Sprcha nebo něco podobného by se tu hledala těžko. K dispozici byly pouze záchody, které měly promakanou technologii, aby spláchnutí bylo co nejtišší a ponorku neprozradilo nepříteli.
Dalším problémem byla likvidace odpadů. K tomu používali drtičku a odpadky buď skladovali nebo řádně zatížené pouštěli do vody.
drtička |
Námořníci prošli po náboru náročným školením, po kterém měli být schopní znát každičký milimetr ponorky. Pokud neznali byť jen jeden jediný článek, byly okamžitě z kurzu vyhozeni. Tak se na palubu dostali jen ti nejlepší.
Submarine Ovens je součástí Námořního muzea (WA Maritime Muzeum), kam je každé druhé úterý v měsíci vstup zdarma. Ještě že tak. Muzeum je opravdu pouze pro naprosté milovníky lodí. Pro běžného smrtelníka nic moc zajímavého k vidění kromě vzácného Žraloka velkoústého, jehož tělo je v muzeu vystaveno.
Žádné komentáře:
Okomentovat