sobota 30. června 2018

Norsko - kam pro potraviny

Poprvé v Norsku? Přechází vás z té krásy zrak? A víte z čeho se vám taky protočí panenky? Samotný nákup. Tato běžná činnost se může stát jednoduše výzvou. Zkuste si dát nějaký limit, který nechcete překročit a smělě do toho. Jsem zvědavá, kdo by dokázal ten rozpočet nepřekročit, aniž by už měl nějakou zkušenost s nákupem v Norsku. Abych pro vás tento "kulturní šok" zmírnila, dám vám pár tipů.

Tip 1: Vyhledávejte konkrétní obchodní řetězce. Mezi ty nejlevnější obchody s potravinami patří Coop Extra, Rema 1000 a Kiwi. K těm trošku dražším patří Bunnpris a Spar, které mají porovnatelné ceny. Za zmíňku určitě stojí i smíšení zboží Europriss, kde najdete občas nějakou tu akci nebo slevu na potraviny taky.

Tip 2: Nebojte se značky First Price (něco jako třeba v Albertovi AH Basic) - základní potraviny za rozumnou a s Českem porovnatelnou cenou. Akorát údajně narozdíl od Česka by se cena neměla podepisovat na kvalitě. Jen tak pro příklad: banány normálně stojí okolo 24 NOK/kg, First Price ve Sparu je 9,90 NOK/kg a to už je celkem znatelný rozdíl. Originál Nutella 40 NOK, First Price Nutella 10 NOK.

Tip 3a: Pokud jste jen na dovolené, kupte si ovoce a zeleninu až doma. Tady jsou ty ceny nechutný!

Tip 3b: Pokud jste tu na delší dobu a bez ovoce a zeleniny si neumíte představit své žití, čekejte na akce a nakupujte tyto potraviny až ve slevě.

Tip 4: Přineste si vlastní láhev na vodu, jděte na výlet a napustě si vodu z vodopádu. A to myslím vážně! Voda v obchodech je šíleně drahá a ani není nějak dobrá. A třeba nejznámější norská značka vody Isklar je zrovna z ledovce Folgefonna.

Tip 5: Pokud chcete pivo, tak rozhodně nechoďte do hospody. Tam za láhev piva zaplatíte od 85 NOK, kdežto v obchodě je to od 20 NOK.

Tip 6: Stáhněte si do svého chytrého telefonu aplikaci Mattilbud, která vás bude upozorňovat na slevy v obchodech.

Tip 7: Pokud si nejste jistí cenou, vždycky si zkontrolujte čárový kód na výrobku a na cenovce. Pokud to totiž neuděláte, může se vám dost jednoduše stát, že koupíte něco předraženého jako já - třeba mrkev místo 19 jsem platila 35 NOK za kg (místo cca 50 jsem platila 90 CZK/kg).

Poznatek 1: V Norsku je běžné prodávat zboží po datu spotřeby. Před týdnem jsem koupila třeba čokoládu, která byla měsíc prošlá a byla zlevněná asi o polovinu. Stejně jako jogurty, které jsem koupila dneska s jedním dnem po datu spotřeby.

Poznatek 2: Nevím, jestli je to dobrý nebo špatný poznatek, ale neustále se mi tu kazí mlíko v ledničce po pár dnech po otevření. Je to tím, že je tam míň konzervantů a je kvalitnější?

Poznatek 3: Za plastové lahve a plechovky se platí záloha 1-2,5 NOK.

Tak teď už si troufnete vyrazit mezi regály?:-)

1 komentář:

  1. Norsko zní jako splněný sen, ty výhledy na hory a divokou přírodu berou dech. Úplně chápu vaše nadšení, tato země je pro dobrodružství jako stvořená. Hned mě napadlo, jaký zážitek by musel být projíždět tamní náročný terén. Sama teď na podobné expedice vybírám stroj z této nabídky, protože spolehlivá čtyřkolka je do divočiny ideální parťák.

    OdpovědětVymazat